Forum KulturyÂci Strona G│ˇwna Kultury´┐Żci
Forum Kulturystyczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U┐ytkownicyU´┐Żytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siŕ, by sprawdziŠ wiadomoÂciZaloguj si´┐Ż, by sprawdzi´┐Ż wiadomo´┐Żci   ZalogujZaloguj 

Od´┐Żywianie przy SAA

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Kultury´┐Żci Strona G´┐Ż´┐Żwna -> Doping w sporcie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nast´┐Żpny temat  
Autor Wiadomo´┐Ż´┐Ż
Scorpion
Boss


Do´┐Ż´┐Żczy´┐Ż: 23 Sty 2008
Posty: 32

PostWys´┐Żany: Nie Mar 23, 2008 6:57 pm    Temat postu: Od´┐Żywianie przy SAA Odpowiedz z cytatem

Wstawie tutaj bardzo interesuj´┐Żcy artyku´┐Ż Dariusza Szuka´┐Ży kt´┐Żry powinien by´┐Ż przeczytany przez ka´┐Żdego nowicjusza i nie tylko


Sterydy. Kilka s´┐Ż´┐Żw refleksji
Stosowanie ´┐Żrodk´┐Żw anaboliczno-androgennych (SAA) przynosi spore efekty, stwarza mo´┐Żliwo´┐Ż´┐Ż zdobycia masy i si´┐Ży mi´┐Żniowej w kr´┐Żtkim czasie i przy minimalnym nak´┐Żadzie pracy. Nic dziwnego, ´┐Że sterydy ciesz´┐Ż si´┐Ż a´┐Ż tak´┐Ż popularno´┐Żci´┐Ż. Ponadto dla wielu to jedyny lek na ´┐Żagodzenie kompleks´┐Żw, brak pewno´┐Żci siebie, poczucie ni´┐Ższej warto´┐Żci i l´┐Żk przed otaczaj´┐Żc´┐Ż rzeczywisto´┐Żci´┐Ż. Niestety, poprzez "sterydowe szale´┐Żstwo", kulturystyka powoli przestaje by´┐Ż sportem, form´┐Ż aktywno´┐Żci fizycznej kojarzon´┐Ż ze zdrowym stylem ´┐Życia, kszta´┐Żtowaniem charakteru i samodyscypliny, a staje si´┐Ż raczej "hodowl´┐Ż" b´┐Żd´┐Żc´┐Ż poligonem do´┐Żwiadczalnym wielkich koncern´┐Żw farmaceutycznych i ogromn´┐Ż machin´┐Ż czarnorynkowego biznesu, gdzie nie licz´┐Ż si´┐Ż ofiary, a jedynie potencjalne zyski. Opowie´┐Żci o szkodliwo´┐Żci steryd´┐Żw i ich destrukcyjnym wp´┐Żywie na organizm trafiaj´┐Ż do adresat´┐Żw mniej wi´┐Żcej tak jak ballady o rozb´┐Żjniku Rumcajsie. Bardzo podziwiam wytrwa´┐Żo´┐Ż´┐Ż tych co z uporem pr´┐Żbuj´┐Ż ostrzega´┐Ż przed konsekwencjami za´┐Żywania steryd´┐Żw i licz´┐Ż na odd´┐Żwi´┐Żk swych s´┐Ż´┐Żw. To s´┐Ż pi´┐Żkne idee, ale nie w dobie XXI wieku, kiedy cechy ludzkie takie jak pracowito´┐Ż´┐Ż, wytrwa´┐Żo´┐Ż´┐Ż i ambicja zosta´┐Ży zast´┐Żpione lenistwem i osi´┐Żganiem celu najmniejsz´┐Ż lini´┐Ż oporu.

...a teraz zej´┐Żcie z ob´┐Żok´┐Żw na ziemi´┐Ż

Nie wydaje mi si´┐Ż, by zabranianie czy zastraszanie przed skutkami za´┐Żywania steryd´┐Żw by´┐Żo prawid´┐Żow´┐Ż strategi´┐Ż w walce z t´┐Ż plag´┐Ż. Bardziej w´┐Ża´┐Żciw´┐Ż metod´┐Ż wydaje si´┐Ż m´┐Żwienie o tym jak post´┐Żpowa´┐Ż z tymi ´┐Żrodkami zanim zrobi´┐Ż to "klubowi lekarze". Nie chodzi o to by na ´┐Żamach czasopism kulturystycznych prezentowa´┐Ż cykle dawkowania, ale chocia´┐Ż w przyst´┐Żpny spos´┐Żb przybli´┐Ża´┐Ż mechanizm dzia´┐Żania steryd´┐Żw i ich powi´┐Żzanie z wewn´┐Żtrzustrojowym metabolizmem. Dlatego na ´┐Żamach naszego magazynu postanowili´┐Żmy co jaki´┐Ż czas przybli´┐Ża´┐Ż wiadomo´┐Żci tym, kt´┐Żrzy pomimo ostrze´┐Że´┐Ż i tak nie zamierzaj´┐Ż zrezygnowa´┐Ż ze stosowania niedozwolonych ´┐Żrodk´┐Żw.
Chcemy rozpocz´┐Ż´┐Ż od tematu niezwykle wa´┐Żnego, mianowicie powi´┐Żzania steryd´┐Żw z ´┐Żywieniem i doborem w´┐Ża´┐Żciwej suplementacji. Nie wiele os´┐Żb zdaje sobie spraw´┐Ż, ´┐Że b´┐Ż´┐Żdy w sposobie od´┐Żywiania mog´┐Ż nie tylko os´┐Żabia´┐Ż dzia´┐Żanie steryd´┐Żw, ale tak´┐Że pot´┐Żgowa´┐Ż ich skutki uboczne oraz przysparza´┐Ż wiele problem´┐Żw zdrowotnych. Strzykawka z ig´┐Ża to nie czarodziejska r´┐Żd´┐Żka, kt´┐Żra przemienia mi´┐Żnie w mutanty, ot tak sobie. Hormony i ich pochodne to specyficzne zwi´┐Żzki kt´┐Żre do w´┐Ża´┐Żciwego dzia´┐Żania potrzebuj´┐Ż odpowiednich warunk´┐Żw. W pewien spos´┐Żb mo´┐Żna przyr´┐Żwna´┐Ż je do budowlanej kadry kierowniczej, kt´┐Żra dla zrealizowania swych plan´┐Żw potrzebuje odpowiednich pracownik´┐Żw i wysokogatunkowych materia´┐Ż´┐Żw. Marni robotnicy i wybrakowany, kiepski towar, nie wr´┐Ży wi´┐Żkszych sukces´┐Żw, nawet gdy budowa odbywa´┐Ża by si´┐Ż pod okiem najlepszych fachowc´┐Żw. Zatem w okresie budowania masy mi´┐Żniowej szczeg´┐Żlny nacisk nale´┐Ży po´┐Żo´┐Ży´┐Ż na zapewnienie odpowiedniej jako´┐Żci surowca w postaci dobrze zbilansowanego po´┐Żywienia, a w´┐Żwczas nawet niewielka ilo´┐Ż´┐Ż wprowadzonych do organizm´┐Żw hormon´┐Żw mo´┐Że uczyni´┐Ż cuda. R´┐Żne ´┐Żrodki wymagaj´┐Ż r´┐Żnych zalece´┐Ż dietetycznych i nie jeste´┐Żmy wstanie w tej jednej publikacji om´┐Żwi´┐Ż ca´┐Żokszta´┐Żt tematu. Skupimy si´┐Ż wi´┐Żc na najbardziej popularnym leku w´┐Żr´┐Żd ´┐Żwicz´┐Żcych - METANABOLU oraz zasadach ´┐Żywieniowych zwi´┐Żzanych z jego przyjmowaniem.

Popularna "Metka"

To syntetyczna pochodna m´┐Żskiego hormonu - testosteronu. Lek ten wykazuje silne dzia´┐Żanie anaboliczne na przyrost masy mi´┐Żniowej, st´┐Żd jego znaczna popularno´┐Ż´┐Ż. Przyjmowany w niewielkich dawkach przez kr´┐Żtki okres czasu jest w miar´┐Ż bezpieczny. W odr´┐Żnieniu od innych popularnych ´┐Żrodk´┐Żw sterydowych wykazuje niewielki wp´┐Żyw na zmiany w uk´┐Żadzie hormonalnym i nie blokuje czynno´┐Żci przysadki m´┐Żzgowej. Metanabol ingeruje wyra´┐Żnie w cykl przemian metabolicznych zwi´┐Żzanych z obrotem bia´┐Żka w organizmie, zwi´┐Żksza jego ilo´┐Ż´┐Ż w surowicy krwi i magazynowanie w mi´┐Żniach. Tak jak ka´┐Żdy inny lek zosta´┐Ż stworzony w ´┐Żci´┐Żle okre´┐Żlonym celu, i posiada konkretne zastosowanie w leczeniu niekt´┐Żrych schorze´┐Ż, g´┐Ż´┐Żwnie tych zwi´┐Żzanych z nadmiernym wyniszczeniem organizmu. Skuteczno´┐Ż´┐Ż dzia´┐Żania Metanabolu jak i innych ´┐Żrodk´┐Żw sterydowych jest bardzo silnie uzale´┐Żniona od czynnik´┐Żw ´┐Żywieniowych, st´┐Żd w okresie ich przyjmowania nale´┐Ży zwr´┐Żci´┐Ż szczeg´┐Żln´┐Ż uwag´┐Ż na prawid´┐Żowy spos´┐Żb od´┐Żywiania i dob´┐Żr w´┐Ża´┐Żciwej suplementacji.

Kalorie paliwem dla steryd´┐Żw

Odpowiednia poda´┐Ż kalorii to podstawowy warunek, aby "sterydowa kadra kierownicza" mia´┐Ża motywacj´┐Ż i nale´┐Żyty zapa´┐Ż do pracy. Za´┐Żywanie SAA niepoparte w´┐Ża´┐Żciw´┐Ż poda´┐Ż´┐Ż kalorii to dla organizmu prawdziwy cios . W takich okoliczno´┐Żciach zdezorientowane cz´┐Żsteczki hormon´┐Żw nie s´┐Ż wstanie przeprowadzi´┐Ż ´┐Żadnej normalnej reakcji, nie m´┐Żwi´┐Żc ju´┐Ż o budowaniu masy mi´┐Żniowej, procesie wymagaj´┐Żcym niemal zegarmistrzowskiej precyzji. Nie wiele os´┐Żb zdaje sobie spraw´┐Ż, ´┐Że to w´┐Ża´┐Żnie odpowiednia kaloryczno´┐Ż´┐Ż diety warunkuje prawid´┐Żowy i efektywny przebieg reakcji anabolicznych. Dla tych, kt´┐Żrzy trenuj´┐Ż "na sucho" , niedostateczna poda´┐Ż kalorii mo´┐Że wi´┐Żza´┐Ż si´┐Ż jedynie z brakiem nale´┐Żytych efekt´┐Żw, jednak nie spowoduje to wi´┐Żkszego zamieszania w ich organizmie. Ci jednak, kt´┐Żrzy korzystaj´┐Ż ze ´┐Żrodk´┐Żw wspomagaj´┐Żcych i stosuj´┐Ż ma´┐Żokaloryczn´┐Ż diet´┐Ż musz´┐Ż liczy´┐Ż si´┐Ż z tym, ´┐Że ich wewn´┐Żtrzustrojowa maszyneria zacznie niebawem szwankowa´┐Ż. Gdy cz´┐Żsteczki hormon´┐Żw w´┐Żdruj´┐Ż ze strzykawki lub pigu´┐Żki do krwiobiegu s´┐Ż niezwykle aktywne i pe´┐Żne zapa´┐Żu do pracy. W ´┐Żwiadomo´┐Żci, ´┐Że w´┐Ża´┐Żciciel zatrudni´┐Ż je w tak sporej ilo´┐Żci, oczekuj´┐Ż niez´┐Żej roboty. Zauwa´┐Żywszy, ´┐Że nie ma ani odpowiednich materia´┐Ż´┐Żw, ani energii w padaj´┐Ż w sza´┐Ż. W´┐Żwczas ta wysoce wyspecjalizowana kadra, pozbawiona pracy i odpowiednich warunk´┐Żw przeradza si´┐Ż w rozw´┐Żcieczon´┐Ż i nieobliczaln´┐Ż band´┐Ż, kt´┐Żra zamiast pracowa´┐Ż sieje spustoszenie. A wi´┐Żc gdy zamierzasz korzysta´┐Ż z pomocy sterydowych fachowc´┐Żw, pomy´┐Żl najpierw o stworzeniu im w´┐Ża´┐Żciwych warunk´┐Żw pracy. Wiadomo, ´┐Że proces budowy mi´┐Żni wymaga sporych nak´┐Żad´┐Żw energii, wi´┐Żc nale´┐Ży skomponowa´┐Ż diet´┐Ż tak, by znalaz´┐Ża si´┐Ż w niej odpowiednia poda´┐Ż sk´┐Żadnik´┐Żw energetycznych takich jak w´┐Żglowodany i t´┐Żuszcze. Powinny one ´┐Ż´┐Żcznie stanowi´┐Ż a´┐Ż 85-88% ca´┐Żej energii. Reszta powinna przypada´┐Ż na materia´┐Ż budulcowy jakim jest bia´┐Żko. Bardzo cz´┐Żsto w trosce o mi´┐Żnie wi´┐Żkszo´┐Ż´┐Ż ´┐Żwicz´┐Żcych spo´┐Żywa nadmiar bia´┐Żka przy niedostatecznej poda´┐Ży w´┐Żglowodan´┐Żw i t´┐Żuszcz´┐Żw. To powa´┐Żny b´┐Ż´┐Żd! Nadkonsumpcja bia´┐Żka powoduje, ´┐Że wykorzystywane jest ono na cele energetyczne zamiast budulcowe, co mniej wi´┐Żcej przypomina taki efekt, jakby do palenia w piecu u´┐Żywano ceg´┐Ży zamiast w´┐Żgla.

Zapami´┐Żtaj! Na 1 gram spo´┐Żytego bia´┐Żka powinno przypada´┐Ż 24kcal z w´┐Żglowodan´┐Żw i t´┐Żuszcz´┐Żw.

Kieruj´┐Żc si´┐Ż t´┐Ż dewiz´┐Ż mo´┐Żesz by´┐Ż pewien, ´┐Że dostarczasz wystarczaj´┐Żc´┐Ż ilo´┐Ż´┐Ż paliwa by ´┐Żrodki takie jak np. Metanabol dzia´┐Ża´┐Ży w´┐Ża´┐Żciwie. Tak wi´┐Żc, je´┐Żeli wa´┐Żysz 80kg i zamierzasz spo´┐Żywa´┐Ż 2 g bia´┐Żka na kilogram wagi cia´┐Ża, to w´┐Żwczas, dla przyswojenia 160g tego sk´┐Żadnika b´┐Żdziesz potrzebowa´┐Ż a´┐Ż 3840kcal z samych w´┐Żglowodan´┐Żw i t´┐Żuszcz´┐Żw. To sporo, by zaspokoi´┐Ż tak wysokie potrzeby energetyczne tradycyjnym i w miar´┐Ż warto´┐Żciowym jedzeniem, wi´┐Żc najprawdopodobniej b´┐Żdziesz musia´┐Ż zaopatrzy´┐Ż si´┐Ż w odpowiedni´┐Ż odzywk´┐Ż. Najlepsza b´┐Żdzie taka, gdzie stosunek bia´┐Żka do w´┐Żglowodan´┐Żw wynosi 1: 4, a wi´┐Żc wszystkie odzywki typu "Massive". Oczywi´┐Żcie taki typ preparat´┐Żw nie za bardzo jest wskazany dla os´┐Żb o ot´┐Żuszczonej i zawodnionej sylwetce cia´┐Ża, poniewa´┐Ż zawarte w nich proporcje sk´┐Żadnik´┐Żw od´┐Żywczych wywieraj´┐Ż silny wp´┐Żyw nie tylko na rozw´┐Żj masy mi´┐Żniowej, ale tak´┐Że sprzyjaj´┐Ż odk´┐Żadaniu t´┐Żuszczu. Z drugiej strony nale´┐Ży nadmieni´┐Ż, ´┐Że osoby wykazuj´┐Żce tendencj´┐Ż do tycia powinny w og´┐Żle zapomnie´┐Ż o sterydach, je´┐Żeli zamierzaj´┐Ż mie´┐Żci´┐Ż si´┐Ż cho´┐Ż odrobin´┐Ż w ramach kulturystycznej sylwetki.
Podczas stosowania ´┐Żrodk´┐Żw takich jak Metanabol nale´┐Ży zadba´┐Ż nie tylko o w´┐Ża´┐Żciwy dob´┐Żr odzywek, ale przede wszystkim zwr´┐Żci´┐Ż uwag´┐Ż na ca´┐Żokszta´┐Żt diety. Tak jak wcze´┐Żniej powiedzieli´┐Żmy podstawa jest optymalny dow´┐Żz energii w postaci w´┐Żglowodan´┐Żw i t´┐Żuszcz´┐Żw. Nale´┐Ży pami´┐Żta´┐Ż, ´┐Że wa´┐Żny jest zar´┐Żwno jeden jak i drugi sk´┐Żadnik pokarmowy. Niestety, bardzo cz´┐Żsto nadmiern´┐Ż uwag´┐Ż skupia si´┐Ż jedynie na w´┐Żglowodanach, pomijaj´┐Żc t´┐Żuszcze, kt´┐Żre uto´┐Żsamia si´┐Ż jedynie ze sk´┐Żadnikiem powoduj´┐Żcym odk´┐Żadanie zb´┐Żdnej tkanki t´┐Żuszczowej. Nic bardziej b´┐Ż´┐Żdnego! Po pierwsze nie jeste´┐Żmy wstanie pokry´┐Ż zapotrzebowania energetycznego samymi w´┐Żglowodanami, a po drugie to nie t´┐Żuszcze odpowiadaj´┐Ż za tycie tylko w´┐Ża´┐Żnie zwi´┐Żkszona poda´┐Ż cukr´┐Żw. Tak wi´┐Żc nie b´┐Żjmy si´┐Ż t´┐Żuszcz´┐Żw, ale i stosujmy je z rozwag´┐Ż. Powinny one stanowi´┐Ż przynajmniej 25% og´┐Żu energii a ich g´┐Ż´┐Żwnym ´┐Żr´┐Żd´┐Żem powinny by´┐Ż oleje ro´┐Żlinne i produkowane na ich bazie margaryny mi´┐Żkkie, orzechy i t´┐Żuste ryby morskie. Kwasy t´┐Żuszczowe zawarte w tych produktach s´┐Ż przede wszystkim wykorzystywane jako zwi´┐Żzki reguluj´┐Żce przemiany metaboliczne i hormonalne, natomiast w niewielkim stopniu s´┐Ż magazynowane. Unika´┐Ż natomiast powinni´┐Żmy t´┐Żuszcz´┐Żw pochodzenia zwierz´┐Żcego, b´┐Żd´┐Żcych ´┐Żr´┐Żd´┐Żem kwas´┐Żw t´┐Żuszczowych nasyconych, kt´┐Żrych nadmiar praktycznie w 100% w´┐Żdruje do kom´┐Żrek t´┐Żuszczowych. Je´┐Żeli chodzi o w´┐Żglowodany to szczeg´┐Żln´┐Ż uwag´┐Ż skupiajmy na produktach zawieraj´┐Żcych ich z´┐Żo´┐Żone formy, jak p´┐Żatki owsiane, ciemne pieczywo, ry´┐Ż, kasze, makarony razowe, itp. Produkty te powinny znajdowa´┐Ż si´┐Ż przede wszystkim w posi´┐Żkach poprzedzaj´┐Żcym trening. Na prostsze formy w´┐Żglowodan´┐Żw mo´┐Żemy sobie pozwoli´┐Ż w´┐Żwczas, kiedy zale´┐Ży nam na szybkiej odbudowie zu´┐Żytego glikogenu, a wi´┐Żc po treningu. Pami´┐Żtajmy te´┐Ż, ´┐Że w ci´┐Żgu 5 godz. po zako´┐Żczeniu ´┐Żwicze´┐Ż powinni´┐Żmy dostarczy´┐Ż do organizmu przynajmniej 200g w´┐Żglowodan´┐Żw.

"Metka" potrzebuje bia´┐Żka

Metanabol podobnie jak inne ´┐Żrodki anaboliczne ma za zadanie poprawi´┐Ż bilans azotowy i zwi´┐Żkszy´┐Ż przyswajanie bia´┐Żka w mi´┐Żniach, a wi´┐Żc w okresie jego stosowania nale´┐Ży zwr´┐Żci´┐Ż szczeg´┐Żlna uwag´┐Ż na zwi´┐Żkszon´┐Ż poda´┐Ż tego sk´┐Żadnika w diecie. W przypadku stosowania Metanabolu ilo´┐Ż´┐Ż bia´┐Żka w diecie powinna wynosi´┐Ż przynajmniej 2g/kg masy cia´┐Ża, pami´┐Żtaj´┐Żc wci´┐Ż´┐Ż o proporcjonalnym dowozie w´┐Żglowodan´┐Żw i t´┐Żuszcz´┐Żw. Nie ma sensu przesadza´┐Ż z ilo´┐Żci´┐Ż bia´┐Żka, poniewa´┐Ż zacznie ono by´┐Ż wykorzystywane jako energia a nie budulec. Wyobra´┐Żmy sobie osob´┐Ż kt´┐Żra przy wadze 80kg spo´┐Żywa 4g bia´┐Żka/kg masy cia´┐Ża. Aby mog´┐Żo by´┐Ż ono w pe´┐Żni wykorzystane na cele budulcowe, ´┐Ż´┐Żczna kaloryczno´┐Ż´┐Ż diety musia´┐Żaby wynosi´┐Ż prawie 9000 kcal. To dla cz´┐Żowieka od´┐Żywiaj´┐Żcego si´┐Ż na normalnym poziomie jest prawie niewykonalne. Poza tym tak wysokoenergetyczna dieta sprzyja´┐Ża by nie tyle przyrostowi masy mi´┐Żniowej, co przede wszystkim odk´┐Żadaniu zb´┐Żdnego t´┐Żuszczu, a na tym najmniej nam zale´┐Ży.
Metanabol kr´┐Ż´┐Ż´┐Żcy w krwiobiegu jest szalenie wymagaj´┐Żcy i nie zadowoli si´┐Ż byle czym. Aby nale´┐Życie sprosta´┐Ż obowi´┐Żzkom jakim go obarczono, bia´┐Żko w diecie musi by´┐Ż wysokogatunkowe a nie wybrakowane. Dlatego w okresie stosowania tego ´┐Żrodka pami´┐Żtajmy by na talerzu znalaz´┐Ży si´┐Ż produkty wysokobia´┐Żkowe o zbilansowanym sk´┐Żadzie aminokwasowym jak chude mi´┐Żso wo´┐Żowe, ciel´┐Żce, dr´┐Żb, ryby, chude przetwory mleczne. Unikajmy natomiast t´┐Żustych w´┐Żdlin, wieprzowiny, przetwor´┐Żw mi´┐Żsnych i innych wynalazk´┐Żw jak hamburgery, hot-dogi itp. Produkty te pomimo pewnej ilo´┐Żci bia´┐Żka s´┐Ż przede wszystkim ´┐Żr´┐Żd´┐Żem t´┐Żuszcz´┐Żw nasyconych, kt´┐Żre bezpardonowo w obecno´┐Żci Metanabolu pchaj´┐Ż si´┐Ż do kom´┐Żrek t´┐Żuszczowych.
W okresie naszej "kuracji" pami´┐Żtajmy by zaopatrzy´┐Ż si´┐Ż w zestaw aminokwas´┐Żw i dobra odzywk´┐Ż bia´┐Żkowa. Jednak suplementy te stosujmy z rozwag´┐Ż i wyobra´┐Żni´┐Ż. Dziennie nie powinni´┐Żmy przyjmowa´┐Ż wi´┐Żcej ni´┐Ż 50g bia´┐Żka w formie odzywek. Wi´┐Żksza ilo´┐Ż´┐Ż przy normalnym po´┐Żywieniu, naprawd´┐Ż mija si´┐Ż z celem. Zar´┐Żwno aminokwasy jak i koktajle bia´┐Żkowe stosujmy z dala od normalnych posi´┐Żk´┐Żw, w´┐Żwczas bia´┐Żko oddzielone od innych sk´┐Żadnik´┐Żw po´┐Żywienia jest najlepiej wykorzystywane. Aminokwasy starajmy si´┐Ż popija´┐Ż sokiem owocowym o wysokim indeksie glikemicznym jak sok winogronowy lub pomara´┐Żczowy, co znacznie przyspieszy wch´┐Żanianie i magazynowanie tych sk´┐Żadnik´┐Żw w mi´┐Żniach.

Jednak bia´┐Żko to nie wszystko

Metanabol w niezwykle precyzyjny spos´┐Żb nadzoruje budow´┐Ż mi´┐Żni, ale tylko pod warunkiem, gdy ma pod sob´┐Ż dobrych robotnik´┐Żw. Ich rol´┐Ż w organizmie pe´┐Żni´┐Ż specjalne enzymy odpowiedzialne za przebudowywanie bia´┐Żek pokarmowych na mi´┐Żniowe. Aby pracowa´┐Żo im si´┐Ż ´┐Żatwo i przyjemnie potrzebuj´┐Ż specjalnego zap´┐Żonu w postaci witaminy B6 i B12. Organizm nie jest w stanie samodzielnie ich wytwarza´┐Ż, dlatego musimy zadba´┐Ż by dostarczy´┐Ż j´┐Ż w codziennej diecie. Przy zwi´┐Żkszonym spo´┐Życiu bia´┐Żka zapotrzebowanie na ten sk´┐Żadnik pokarmowy tak gwa´┐Żtownie wzrasta, ´┐Że samo po´┐Żywienie najcz´┐Żciej nie wystarcza by sprosta´┐Ż tym potrzebom. Niezb´┐Żdne staje si´┐Ż si´┐Żgni´┐Żcie po dodatkowa suplementacj´┐Ż. Nie kupujmy jednak nigdy pojedynczych witamin z grupy B, lecz zawsze w kompleksie, w´┐Żwczas ich dzia´┐Żanie wzajemnie si´┐Ż uzupe´┐Żnia i jest najbardziej efektywne. Najlepiej zaopatrzy´┐Ż si´┐Ż w aptece w zwyk´┐Ży preparat o nazwie B-compositum i stosowa´┐Ż go 3-4 razy dziennie po jednej tabletce po g´┐Ż´┐Żwnych posi´┐Żkach.
Metanabol wywo´┐Żuj´┐Żcy faz´┐Ż anaboliczn´┐Ż wp´┐Żywa nie tylko na wzrost syntezy bia´┐Żek mi´┐Żniowych, ale r´┐Żwnie´┐Ż w´┐Ż´┐Żkien kolagenowych - bardzo odpornego materia´┐Żu ´┐Ż´┐Żcz´┐Żcego mi´┐Żnie z ko´┐Ż´┐Żmi. To nic dziwnego, poniewa´┐Ż, nienaturalny i szybki wzrost masy mi´┐Żniowej musi poci´┐Żga´┐Ż za sob´┐Ż tworzenie silnych zaczep´┐Żw. Aby jednak ten proces przebiega´┐Ż w´┐Ża´┐Żciwie, w diecie niezb´┐Żdna jest odpowiednia poda´┐Ż witaminy C, kt´┐Żra odgrywa zasadnicz´┐Ż role w metabolizmie kolagenu. Dziennie powinni´┐Żmy dostarcza´┐Ż w diecie oko´┐Żo 1000mg tej witaminy. Tak´┐Ż ilo´┐Ż´┐Ż trudno uzupe´┐Żni´┐Ż zwyk´┐Żym po´┐Żywieniem, dlatego warto wzbogaci´┐Ż nasz´┐Ż diet´┐Ż dodatkowym preparatem. Witamin´┐Ż t´┐Ż powinni´┐Żmy przyjmowa´┐Ż kilka razy dziennie po g´┐Ż´┐Żwnych posi´┐Żkach, ale jednorazowo w ilo´┐Żci nie wi´┐Żkszej ni´┐Ż 200mg. W zbyt du´┐Żych dawkach jest bardzo kiepsko wykorzystywana i nie daje po´┐Ż´┐Żdanych efekt´┐Żw. Najlepiej przyjmowa´┐Ż ja w obecno´┐Żci warzyw i owoc´┐Żw, gdy´┐Ż zawarte w nich bioflawonoidy niezwykle pieczo´┐Żowicie z ni´┐Ż wsp´┐Żpracuj´┐Ż.

Spr´┐Żbujmy usun´┐Ż´┐Ż ´┐Żmieci

Podczas zwi´┐Żkszonego spo´┐Życia bia´┐Żka, organizm zostaje nie´┐Żle za´┐Żmiecony zb´┐Żdnymi produktami jego przemian. W´┐Żtroba na wysokich obrotach przerabia nadmiar spo´┐Żytego i niewykorzystanego bia´┐Żka na amoniak, kt´┐Żry nast´┐Żpnie w´┐Żdruje do nerek, a stamt´┐Żd w formie mocznika usuwany jest z moczem. Jest to zwi´┐Żzek niezwykle toksyczny. Aby proces usuwania amoniaku przebiega´┐Ż sprawnie, organizm musi otrzymywa´┐Ż du´┐Ż´┐Ż dawk´┐Ż p´┐Żyn´┐Żw. Nie zapominajmy zatem by dziennie wypija´┐Ż kilka litr´┐Żw wody mineralnej. W przeciwnym razie mo´┐Żemy narazi´┐Ż si´┐Ż na powa´┐Żne schorzenia dr´┐Żg moczowych. Bardziej ambitnym proponuj´┐Ż zaparzy´┐Ż dwa razy dziennie zio´┐Ża z pokrzywy, kt´┐Żre dzia´┐Żaj´┐Ż moczop´┐Żdne i zwi´┐Żkszaj´┐Ż wydalanie zb´┐Żdnych produkt´┐Żw przemian bia´┐Żkowych.
Dieta wysokobia´┐Żkowa poci´┐Żga za sob´┐Ż r´┐Żwnie´┐Ż inne niekorzystne zmiany w organizmie. Aminokwasy nasilaj´┐Ż dzia´┐Żanie wolnych rodnik´┐Żw. Te wysokoreaktywne cz´┐Żstki uszkadzaj´┐Ż kom´┐Żrki, zak´┐Ż´┐Żcaj´┐Ż ich ´┐Życie, czyni´┐Ż inwalidami i powoduj´┐Ż ich przedwczesn´┐Ż ´┐Żmier´┐Ż. Pom´┐Żmy wi´┐Żc im i zadbajmy w diecie o odpowiedni´┐Ż ilo´┐Ż´┐Ż witamin antyoksydacyjnych. Opr´┐Żcz wcze´┐Żniej wspomnianej witaminy C warto zaopatrzy´┐Ż si´┐Ż r´┐Żwnie´┐Ż w witamin´┐Ż A+E oraz selen, kt´┐Żre potrafi´┐Ż nie´┐Żle poskromi´┐Ż najazd tych agresywnych cz´┐Żstek. Proponuje tak´┐Że zamiast kawy wypija´┐Ż zielon´┐Ż herbat´┐Ż, kt´┐Żra zawiera dzielnie walcz´┐Żce z wolnymi rodnikami flawonowidy, a na wiecz´┐Żr ma´┐Ż´┐Ż lampk´┐Ż wytrawnego, czerwonego wina.

Uwaga na s´┐Żl

Steruj´┐Żcy przebiegiem reakcji anabolicznych Metanabol, wzmaga nie tylko wch´┐Żanianie i magazynowanie aminokwas´┐Żw w mi´┐Żniach, ale tak´┐Że nasila zatrzymywanie sodu i wody w organizmie, co z punktu widzenia kulturystyki jest bardzo niekorzystne. W okresie przyjmowania tego leku musimy wi´┐Żc ogranicza´┐Ż spo´┐Życie soli oraz produkt´┐Żw b´┐Żd´┐Żcych ich ´┐Żr´┐Żd´┐Żem, jak przetwory mi´┐Żsne, marynaty, wszelkiego rodzaju konserwy a tak´┐Że wszelkie dania typu "fast food". Aby zr´┐Żwnowa´┐Ży´┐Ż niepo´┐Ż´┐Żdane dzia´┐Żanie sodu w okresie stosowania Metanabolu, nale´┐Ży w codziennej diecie zadba´┐Ż o zwi´┐Żkszony dow´┐Żz potasu. O ile s´┐Żd odpowiada za niekorzystny efekt gromadzenia si´┐Ż wody w przestrzeniach mi´┐Żdzykom´┐Żrkowych, potas powoduje zatrzymywanie wody wewn´┐Żtrz kom´┐Żrek, co z kolei jest efektem po´┐Ż´┐Żdanym przy przebiegu reakcji anabolicznych zwi´┐Żzanych z syntez´┐Ż bia´┐Żek i glikogenu. G´┐Ż´┐Żwnym ´┐Żr´┐Żd´┐Żem potasu w diecie s´┐Ż ziemniaki, warzywa, owoce, orzechy oraz wszelkiego rodzaju soki. O odpowiedni dow´┐Żz potasu powinni´┐Żmy zadba´┐Ż szczeg´┐Żlnie po treningu, kiedy to gospodarka wodno-elektrolitowa jest powa´┐Żnie nadwer´┐Żona. Zatem jedz´┐Żc posi´┐Żek po sko´┐Żczonych ´┐Żwiczeniach, pami´┐Żtajmy by obok talerza pe´┐Żnego sur´┐Żwek znalaz´┐Ża si´┐Ż zawsze szklanka soku pomidorowego lub warzywnego. Tak´┐Że bezpo´┐Żrednio po sko´┐Żczonym treningu lub w jego trakcie warto korzysta´┐Ż z napoj´┐Żw izotonicznych, kt´┐Żre skutecznie uzupe´┐Żniaj´┐Ż straty makro i mikroelement´┐Żw w organizmie.


Na koniec wzmocnijmy ko´┐Żci

Nie bez przyczyny Metanabol zapisywany jest w niekt´┐Żrych przypadkach osobom cierpi´┐Żcym na osteoporoz´┐Ż. Ot´┐Ż lek ten w wyra´┐Żny spos´┐Żb wzmaga wch´┐Żanianie i magazynowanie wapnia w ko´┐Żciach, dzi´┐Żki czemu zmniejsza si´┐Ż ich krucho´┐Ż´┐Ż i ´┐Żamliwo´┐Ż´┐Ż. Aby jednak lek ten m´┐Żg´┐Ż efektywnie wzmacnia´┐Ż szkielet kostny niezb´┐Żdna jest odpowiednia poda´┐Ż materia´┐Żu budulcowego jakim jest wap´┐Ż. Nabiera to szczeg´┐Żlnego znaczenia w przypadku os´┐Żb stosuj´┐Żcych diet´┐Ż kulturystyczn´┐Ż obfituj´┐Żc´┐Ż w nadmiar bia´┐Żka. Na diecie wysokobia´┐Żkowej wzmaga si´┐Ż wyra´┐Żnie filtracja w nerkach, kt´┐Żre pr´┐Żbuj´┐Ż usuwa´┐Ż nagromadzone zb´┐Żdne produkty przemian. To oczyszczanie poci´┐Żga za sob´┐Ż z kolei utrat´┐Ż sporej ilo´┐Żci wapnia, w konsekwencji czego zaczynaj´┐Ż cierpie´┐Ż ko´┐Żci. Metanabol przy deficycie tego pierwiastka nie wiele wstanie jest zrobi´┐Ż, chyba ´┐Że mu pomo´┐Żemy i zadbamy o nale´┐Żyty dow´┐Żz mleka i chudych produkt´┐Żw mlecznych. Dlatego od´┐Żywki starajmy si´┐Ż miksowa´┐Ż na mleku, jadajmy chude sery twarogowe i kwa´┐Żne przetwory mleczne. Dozwolone jest r´┐Żwnie´┐Ż spo´┐Żywanie niewielkiej ilo´┐Żci sera ´┐Ż´┐Żtego b´┐Żd´┐Żcego najlepszym ´┐Żr´┐Żd´┐Żem wapnia. Ci kt´┐Żrzy nie toleruj´┐Ż produkt´┐Żw mlecznych powinni bezsprzecznie skorzysta´┐Ż z suplementacji preparatem wapnia.
Powr´┐Żt do g´┐Żry
Zobacz profil autora WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ WyÂlij email Odwied╝ stronŕ autora
Wy´┐Żwietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Kultury´┐Żci Strona G´┐Ż´┐Żwna -> Doping w sporcie Wszystkie czasy w strefie GMT
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie mo´┐Żesz pisa´┐Ż nowych temat´┐Żw
Nie mo´┐Żesz odpowiada´┐Ż w tematach
Nie mo´┐Żesz zmienia´┐Ż swoich post´┐Żw
Nie mo´┐Żesz usuwa´┐Ż swoich post´┐Żw
Nie mo´┐Żesz g´┐Żosowa´┐Ż w ankietach


Powered by phpBB © phpBB Group. Hosted by phpBB.BizHat.com


For Support - http://forums.BizHat.com

Free Web Hosting | Free Forum Hosting | FlashWebHost.com | Image Hosting | Photo Gallery | FreeMarriage.com

Powered by PhpBBweb.com, setup your forum now!