Forum KulturyÂci Strona G│ˇwna Kultury´┐Żci
Forum Kulturystyczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U┐ytkownicyU´┐Żytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siŕ, by sprawdziŠ wiadomoÂciZaloguj si´┐Ż, by sprawdzi´┐Ż wiadomo´┐Żci   ZalogujZaloguj 

Important Notice: We regret to inform you that our free phpBB forum hosting service will be discontinued by the end of June 30, 2024. If you wish to migrate to our paid hosting service, please contact [email protected].
Od´┐Żywianie przy SAA

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Kultury´┐Żci Strona G´┐Ż´┐Żwna -> Doping w sporcie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nast´┐Żpny temat  
Autor Wiadomo´┐Ż´┐Ż
Scorpion
Boss


Do´┐Ż´┐Żczy´┐Ż: 23 Sty 2008
Posty: 32

PostWys´┐Żany: Nie Mar 23, 2008 6:57 pm    Temat postu: Od´┐Żywianie przy SAA Odpowiedz z cytatem

Wstawie tutaj bardzo interesuj´┐Żcy artyku´┐Ż Dariusza Szuka´┐Ży kt´┐Żry powinien by´┐Ż przeczytany przez ka´┐Żdego nowicjusza i nie tylko


Sterydy. Kilka s´┐Ż´┐Żw refleksji
Stosowanie ´┐Żrodk´┐Żw anaboliczno-androgennych (SAA) przynosi spore efekty, stwarza mo´┐Żliwo´┐Ż´┐Ż zdobycia masy i si´┐Ży mi´┐Żniowej w kr´┐Żtkim czasie i przy minimalnym nak´┐Żadzie pracy. Nic dziwnego, ´┐Że sterydy ciesz´┐Ż si´┐Ż a´┐Ż tak´┐Ż popularno´┐Żci´┐Ż. Ponadto dla wielu to jedyny lek na ´┐Żagodzenie kompleks´┐Żw, brak pewno´┐Żci siebie, poczucie ni´┐Ższej warto´┐Żci i l´┐Żk przed otaczaj´┐Żc´┐Ż rzeczywisto´┐Żci´┐Ż. Niestety, poprzez "sterydowe szale´┐Żstwo", kulturystyka powoli przestaje by´┐Ż sportem, form´┐Ż aktywno´┐Żci fizycznej kojarzon´┐Ż ze zdrowym stylem ´┐Życia, kszta´┐Żtowaniem charakteru i samodyscypliny, a staje si´┐Ż raczej "hodowl´┐Ż" b´┐Żd´┐Żc´┐Ż poligonem do´┐Żwiadczalnym wielkich koncern´┐Żw farmaceutycznych i ogromn´┐Ż machin´┐Ż czarnorynkowego biznesu, gdzie nie licz´┐Ż si´┐Ż ofiary, a jedynie potencjalne zyski. Opowie´┐Żci o szkodliwo´┐Żci steryd´┐Żw i ich destrukcyjnym wp´┐Żywie na organizm trafiaj´┐Ż do adresat´┐Żw mniej wi´┐Żcej tak jak ballady o rozb´┐Żjniku Rumcajsie. Bardzo podziwiam wytrwa´┐Żo´┐Ż´┐Ż tych co z uporem pr´┐Żbuj´┐Ż ostrzega´┐Ż przed konsekwencjami za´┐Żywania steryd´┐Żw i licz´┐Ż na odd´┐Żwi´┐Żk swych s´┐Ż´┐Żw. To s´┐Ż pi´┐Żkne idee, ale nie w dobie XXI wieku, kiedy cechy ludzkie takie jak pracowito´┐Ż´┐Ż, wytrwa´┐Żo´┐Ż´┐Ż i ambicja zosta´┐Ży zast´┐Żpione lenistwem i osi´┐Żganiem celu najmniejsz´┐Ż lini´┐Ż oporu.

...a teraz zej´┐Żcie z ob´┐Żok´┐Żw na ziemi´┐Ż

Nie wydaje mi si´┐Ż, by zabranianie czy zastraszanie przed skutkami za´┐Żywania steryd´┐Żw by´┐Żo prawid´┐Żow´┐Ż strategi´┐Ż w walce z t´┐Ż plag´┐Ż. Bardziej w´┐Ża´┐Żciw´┐Ż metod´┐Ż wydaje si´┐Ż m´┐Żwienie o tym jak post´┐Żpowa´┐Ż z tymi ´┐Żrodkami zanim zrobi´┐Ż to "klubowi lekarze". Nie chodzi o to by na ´┐Żamach czasopism kulturystycznych prezentowa´┐Ż cykle dawkowania, ale chocia´┐Ż w przyst´┐Żpny spos´┐Żb przybli´┐Ża´┐Ż mechanizm dzia´┐Żania steryd´┐Żw i ich powi´┐Żzanie z wewn´┐Żtrzustrojowym metabolizmem. Dlatego na ´┐Żamach naszego magazynu postanowili´┐Żmy co jaki´┐Ż czas przybli´┐Ża´┐Ż wiadomo´┐Żci tym, kt´┐Żrzy pomimo ostrze´┐Że´┐Ż i tak nie zamierzaj´┐Ż zrezygnowa´┐Ż ze stosowania niedozwolonych ´┐Żrodk´┐Żw.
Chcemy rozpocz´┐Ż´┐Ż od tematu niezwykle wa´┐Żnego, mianowicie powi´┐Żzania steryd´┐Żw z ´┐Żywieniem i doborem w´┐Ża´┐Żciwej suplementacji. Nie wiele os´┐Żb zdaje sobie spraw´┐Ż, ´┐Że b´┐Ż´┐Żdy w sposobie od´┐Żywiania mog´┐Ż nie tylko os´┐Żabia´┐Ż dzia´┐Żanie steryd´┐Żw, ale tak´┐Że pot´┐Żgowa´┐Ż ich skutki uboczne oraz przysparza´┐Ż wiele problem´┐Żw zdrowotnych. Strzykawka z ig´┐Ża to nie czarodziejska r´┐Żd´┐Żka, kt´┐Żra przemienia mi´┐Żnie w mutanty, ot tak sobie. Hormony i ich pochodne to specyficzne zwi´┐Żzki kt´┐Żre do w´┐Ża´┐Żciwego dzia´┐Żania potrzebuj´┐Ż odpowiednich warunk´┐Żw. W pewien spos´┐Żb mo´┐Żna przyr´┐Żwna´┐Ż je do budowlanej kadry kierowniczej, kt´┐Żra dla zrealizowania swych plan´┐Żw potrzebuje odpowiednich pracownik´┐Żw i wysokogatunkowych materia´┐Ż´┐Żw. Marni robotnicy i wybrakowany, kiepski towar, nie wr´┐Ży wi´┐Żkszych sukces´┐Żw, nawet gdy budowa odbywa´┐Ża by si´┐Ż pod okiem najlepszych fachowc´┐Żw. Zatem w okresie budowania masy mi´┐Żniowej szczeg´┐Żlny nacisk nale´┐Ży po´┐Żo´┐Ży´┐Ż na zapewnienie odpowiedniej jako´┐Żci surowca w postaci dobrze zbilansowanego po´┐Żywienia, a w´┐Żwczas nawet niewielka ilo´┐Ż´┐Ż wprowadzonych do organizm´┐Żw hormon´┐Żw mo´┐Że uczyni´┐Ż cuda. R´┐Żne ´┐Żrodki wymagaj´┐Ż r´┐Żnych zalece´┐Ż dietetycznych i nie jeste´┐Żmy wstanie w tej jednej publikacji om´┐Żwi´┐Ż ca´┐Żokszta´┐Żt tematu. Skupimy si´┐Ż wi´┐Żc na najbardziej popularnym leku w´┐Żr´┐Żd ´┐Żwicz´┐Żcych - METANABOLU oraz zasadach ´┐Żywieniowych zwi´┐Żzanych z jego przyjmowaniem.

Popularna "Metka"

To syntetyczna pochodna m´┐Żskiego hormonu - testosteronu. Lek ten wykazuje silne dzia´┐Żanie anaboliczne na przyrost masy mi´┐Żniowej, st´┐Żd jego znaczna popularno´┐Ż´┐Ż. Przyjmowany w niewielkich dawkach przez kr´┐Żtki okres czasu jest w miar´┐Ż bezpieczny. W odr´┐Żnieniu od innych popularnych ´┐Żrodk´┐Żw sterydowych wykazuje niewielki wp´┐Żyw na zmiany w uk´┐Żadzie hormonalnym i nie blokuje czynno´┐Żci przysadki m´┐Żzgowej. Metanabol ingeruje wyra´┐Żnie w cykl przemian metabolicznych zwi´┐Żzanych z obrotem bia´┐Żka w organizmie, zwi´┐Żksza jego ilo´┐Ż´┐Ż w surowicy krwi i magazynowanie w mi´┐Żniach. Tak jak ka´┐Żdy inny lek zosta´┐Ż stworzony w ´┐Żci´┐Żle okre´┐Żlonym celu, i posiada konkretne zastosowanie w leczeniu niekt´┐Żrych schorze´┐Ż, g´┐Ż´┐Żwnie tych zwi´┐Żzanych z nadmiernym wyniszczeniem organizmu. Skuteczno´┐Ż´┐Ż dzia´┐Żania Metanabolu jak i innych ´┐Żrodk´┐Żw sterydowych jest bardzo silnie uzale´┐Żniona od czynnik´┐Żw ´┐Żywieniowych, st´┐Żd w okresie ich przyjmowania nale´┐Ży zwr´┐Żci´┐Ż szczeg´┐Żln´┐Ż uwag´┐Ż na prawid´┐Żowy spos´┐Żb od´┐Żywiania i dob´┐Żr w´┐Ża´┐Żciwej suplementacji.

Kalorie paliwem dla steryd´┐Żw

Odpowiednia poda´┐Ż kalorii to podstawowy warunek, aby "sterydowa kadra kierownicza" mia´┐Ża motywacj´┐Ż i nale´┐Żyty zapa´┐Ż do pracy. Za´┐Żywanie SAA niepoparte w´┐Ża´┐Żciw´┐Ż poda´┐Ż´┐Ż kalorii to dla organizmu prawdziwy cios . W takich okoliczno´┐Żciach zdezorientowane cz´┐Żsteczki hormon´┐Żw nie s´┐Ż wstanie przeprowadzi´┐Ż ´┐Żadnej normalnej reakcji, nie m´┐Żwi´┐Żc ju´┐Ż o budowaniu masy mi´┐Żniowej, procesie wymagaj´┐Żcym niemal zegarmistrzowskiej precyzji. Nie wiele os´┐Żb zdaje sobie spraw´┐Ż, ´┐Że to w´┐Ża´┐Żnie odpowiednia kaloryczno´┐Ż´┐Ż diety warunkuje prawid´┐Żowy i efektywny przebieg reakcji anabolicznych. Dla tych, kt´┐Żrzy trenuj´┐Ż "na sucho" , niedostateczna poda´┐Ż kalorii mo´┐Że wi´┐Żza´┐Ż si´┐Ż jedynie z brakiem nale´┐Żytych efekt´┐Żw, jednak nie spowoduje to wi´┐Żkszego zamieszania w ich organizmie. Ci jednak, kt´┐Żrzy korzystaj´┐Ż ze ´┐Żrodk´┐Żw wspomagaj´┐Żcych i stosuj´┐Ż ma´┐Żokaloryczn´┐Ż diet´┐Ż musz´┐Ż liczy´┐Ż si´┐Ż z tym, ´┐Że ich wewn´┐Żtrzustrojowa maszyneria zacznie niebawem szwankowa´┐Ż. Gdy cz´┐Żsteczki hormon´┐Żw w´┐Żdruj´┐Ż ze strzykawki lub pigu´┐Żki do krwiobiegu s´┐Ż niezwykle aktywne i pe´┐Żne zapa´┐Żu do pracy. W ´┐Żwiadomo´┐Żci, ´┐Że w´┐Ża´┐Żciciel zatrudni´┐Ż je w tak sporej ilo´┐Żci, oczekuj´┐Ż niez´┐Żej roboty. Zauwa´┐Żywszy, ´┐Że nie ma ani odpowiednich materia´┐Ż´┐Żw, ani energii w padaj´┐Ż w sza´┐Ż. W´┐Żwczas ta wysoce wyspecjalizowana kadra, pozbawiona pracy i odpowiednich warunk´┐Żw przeradza si´┐Ż w rozw´┐Żcieczon´┐Ż i nieobliczaln´┐Ż band´┐Ż, kt´┐Żra zamiast pracowa´┐Ż sieje spustoszenie. A wi´┐Żc gdy zamierzasz korzysta´┐Ż z pomocy sterydowych fachowc´┐Żw, pomy´┐Żl najpierw o stworzeniu im w´┐Ża´┐Żciwych warunk´┐Żw pracy. Wiadomo, ´┐Że proces budowy mi´┐Żni wymaga sporych nak´┐Żad´┐Żw energii, wi´┐Żc nale´┐Ży skomponowa´┐Ż diet´┐Ż tak, by znalaz´┐Ża si´┐Ż w niej odpowiednia poda´┐Ż sk´┐Żadnik´┐Żw energetycznych takich jak w´┐Żglowodany i t´┐Żuszcze. Powinny one ´┐Ż´┐Żcznie stanowi´┐Ż a´┐Ż 85-88% ca´┐Żej energii. Reszta powinna przypada´┐Ż na materia´┐Ż budulcowy jakim jest bia´┐Żko. Bardzo cz´┐Żsto w trosce o mi´┐Żnie wi´┐Żkszo´┐Ż´┐Ż ´┐Żwicz´┐Żcych spo´┐Żywa nadmiar bia´┐Żka przy niedostatecznej poda´┐Ży w´┐Żglowodan´┐Żw i t´┐Żuszcz´┐Żw. To powa´┐Żny b´┐Ż´┐Żd! Nadkonsumpcja bia´┐Żka powoduje, ´┐Że wykorzystywane jest ono na cele energetyczne zamiast budulcowe, co mniej wi´┐Żcej przypomina taki efekt, jakby do palenia w piecu u´┐Żywano ceg´┐Ży zamiast w´┐Żgla.

Zapami´┐Żtaj! Na 1 gram spo´┐Żytego bia´┐Żka powinno przypada´┐Ż 24kcal z w´┐Żglowodan´┐Żw i t´┐Żuszcz´┐Żw.

Kieruj´┐Żc si´┐Ż t´┐Ż dewiz´┐Ż mo´┐Żesz by´┐Ż pewien, ´┐Że dostarczasz wystarczaj´┐Żc´┐Ż ilo´┐Ż´┐Ż paliwa by ´┐Żrodki takie jak np. Metanabol dzia´┐Ża´┐Ży w´┐Ża´┐Żciwie. Tak wi´┐Żc, je´┐Żeli wa´┐Żysz 80kg i zamierzasz spo´┐Żywa´┐Ż 2 g bia´┐Żka na kilogram wagi cia´┐Ża, to w´┐Żwczas, dla przyswojenia 160g tego sk´┐Żadnika b´┐Żdziesz potrzebowa´┐Ż a´┐Ż 3840kcal z samych w´┐Żglowodan´┐Żw i t´┐Żuszcz´┐Żw. To sporo, by zaspokoi´┐Ż tak wysokie potrzeby energetyczne tradycyjnym i w miar´┐Ż warto´┐Żciowym jedzeniem, wi´┐Żc najprawdopodobniej b´┐Żdziesz musia´┐Ż zaopatrzy´┐Ż si´┐Ż w odpowiedni´┐Ż odzywk´┐Ż. Najlepsza b´┐Żdzie taka, gdzie stosunek bia´┐Żka do w´┐Żglowodan´┐Żw wynosi 1: 4, a wi´┐Żc wszystkie odzywki typu "Massive". Oczywi´┐Żcie taki typ preparat´┐Żw nie za bardzo jest wskazany dla os´┐Żb o ot´┐Żuszczonej i zawodnionej sylwetce cia´┐Ża, poniewa´┐Ż zawarte w nich proporcje sk´┐Żadnik´┐Żw od´┐Żywczych wywieraj´┐Ż silny wp´┐Żyw nie tylko na rozw´┐Żj masy mi´┐Żniowej, ale tak´┐Że sprzyjaj´┐Ż odk´┐Żadaniu t´┐Żuszczu. Z drugiej strony nale´┐Ży nadmieni´┐Ż, ´┐Że osoby wykazuj´┐Żce tendencj´┐Ż do tycia powinny w og´┐Żle zapomnie´┐Ż o sterydach, je´┐Żeli zamierzaj´┐Ż mie´┐Żci´┐Ż si´┐Ż cho´┐Ż odrobin´┐Ż w ramach kulturystycznej sylwetki.
Podczas stosowania ´┐Żrodk´┐Żw takich jak Metanabol nale´┐Ży zadba´┐Ż nie tylko o w´┐Ża´┐Żciwy dob´┐Żr odzywek, ale przede wszystkim zwr´┐Żci´┐Ż uwag´┐Ż na ca´┐Żokszta´┐Żt diety. Tak jak wcze´┐Żniej powiedzieli´┐Żmy podstawa jest optymalny dow´┐Żz energii w postaci w´┐Żglowodan´┐Żw i t´┐Żuszcz´┐Żw. Nale´┐Ży pami´┐Żta´┐Ż, ´┐Że wa´┐Żny jest zar´┐Żwno jeden jak i drugi sk´┐Żadnik pokarmowy. Niestety, bardzo cz´┐Żsto nadmiern´┐Ż uwag´┐Ż skupia si´┐Ż jedynie na w´┐Żglowodanach, pomijaj´┐Żc t´┐Żuszcze, kt´┐Żre uto´┐Żsamia si´┐Ż jedynie ze sk´┐Żadnikiem powoduj´┐Żcym odk´┐Żadanie zb´┐Żdnej tkanki t´┐Żuszczowej. Nic bardziej b´┐Ż´┐Żdnego! Po pierwsze nie jeste´┐Żmy wstanie pokry´┐Ż zapotrzebowania energetycznego samymi w´┐Żglowodanami, a po drugie to nie t´┐Żuszcze odpowiadaj´┐Ż za tycie tylko w´┐Ża´┐Żnie zwi´┐Żkszona poda´┐Ż cukr´┐Żw. Tak wi´┐Żc nie b´┐Żjmy si´┐Ż t´┐Żuszcz´┐Żw, ale i stosujmy je z rozwag´┐Ż. Powinny one stanowi´┐Ż przynajmniej 25% og´┐Żu energii a ich g´┐Ż´┐Żwnym ´┐Żr´┐Żd´┐Żem powinny by´┐Ż oleje ro´┐Żlinne i produkowane na ich bazie margaryny mi´┐Żkkie, orzechy i t´┐Żuste ryby morskie. Kwasy t´┐Żuszczowe zawarte w tych produktach s´┐Ż przede wszystkim wykorzystywane jako zwi´┐Żzki reguluj´┐Żce przemiany metaboliczne i hormonalne, natomiast w niewielkim stopniu s´┐Ż magazynowane. Unika´┐Ż natomiast powinni´┐Żmy t´┐Żuszcz´┐Żw pochodzenia zwierz´┐Żcego, b´┐Żd´┐Żcych ´┐Żr´┐Żd´┐Żem kwas´┐Żw t´┐Żuszczowych nasyconych, kt´┐Żrych nadmiar praktycznie w 100% w´┐Żdruje do kom´┐Żrek t´┐Żuszczowych. Je´┐Żeli chodzi o w´┐Żglowodany to szczeg´┐Żln´┐Ż uwag´┐Ż skupiajmy na produktach zawieraj´┐Żcych ich z´┐Żo´┐Żone formy, jak p´┐Żatki owsiane, ciemne pieczywo, ry´┐Ż, kasze, makarony razowe, itp. Produkty te powinny znajdowa´┐Ż si´┐Ż przede wszystkim w posi´┐Żkach poprzedzaj´┐Żcym trening. Na prostsze formy w´┐Żglowodan´┐Żw mo´┐Żemy sobie pozwoli´┐Ż w´┐Żwczas, kiedy zale´┐Ży nam na szybkiej odbudowie zu´┐Żytego glikogenu, a wi´┐Żc po treningu. Pami´┐Żtajmy te´┐Ż, ´┐Że w ci´┐Żgu 5 godz. po zako´┐Żczeniu ´┐Żwicze´┐Ż powinni´┐Żmy dostarczy´┐Ż do organizmu przynajmniej 200g w´┐Żglowodan´┐Żw.

"Metka" potrzebuje bia´┐Żka

Metanabol podobnie jak inne ´┐Żrodki anaboliczne ma za zadanie poprawi´┐Ż bilans azotowy i zwi´┐Żkszy´┐Ż przyswajanie bia´┐Żka w mi´┐Żniach, a wi´┐Żc w okresie jego stosowania nale´┐Ży zwr´┐Żci´┐Ż szczeg´┐Żlna uwag´┐Ż na zwi´┐Żkszon´┐Ż poda´┐Ż tego sk´┐Żadnika w diecie. W przypadku stosowania Metanabolu ilo´┐Ż´┐Ż bia´┐Żka w diecie powinna wynosi´┐Ż przynajmniej 2g/kg masy cia´┐Ża, pami´┐Żtaj´┐Żc wci´┐Ż´┐Ż o proporcjonalnym dowozie w´┐Żglowodan´┐Żw i t´┐Żuszcz´┐Żw. Nie ma sensu przesadza´┐Ż z ilo´┐Żci´┐Ż bia´┐Żka, poniewa´┐Ż zacznie ono by´┐Ż wykorzystywane jako energia a nie budulec. Wyobra´┐Żmy sobie osob´┐Ż kt´┐Żra przy wadze 80kg spo´┐Żywa 4g bia´┐Żka/kg masy cia´┐Ża. Aby mog´┐Żo by´┐Ż ono w pe´┐Żni wykorzystane na cele budulcowe, ´┐Ż´┐Żczna kaloryczno´┐Ż´┐Ż diety musia´┐Żaby wynosi´┐Ż prawie 9000 kcal. To dla cz´┐Żowieka od´┐Żywiaj´┐Żcego si´┐Ż na normalnym poziomie jest prawie niewykonalne. Poza tym tak wysokoenergetyczna dieta sprzyja´┐Ża by nie tyle przyrostowi masy mi´┐Żniowej, co przede wszystkim odk´┐Żadaniu zb´┐Żdnego t´┐Żuszczu, a na tym najmniej nam zale´┐Ży.
Metanabol kr´┐Ż´┐Ż´┐Żcy w krwiobiegu jest szalenie wymagaj´┐Żcy i nie zadowoli si´┐Ż byle czym. Aby nale´┐Życie sprosta´┐Ż obowi´┐Żzkom jakim go obarczono, bia´┐Żko w diecie musi by´┐Ż wysokogatunkowe a nie wybrakowane. Dlatego w okresie stosowania tego ´┐Żrodka pami´┐Żtajmy by na talerzu znalaz´┐Ży si´┐Ż produkty wysokobia´┐Żkowe o zbilansowanym sk´┐Żadzie aminokwasowym jak chude mi´┐Żso wo´┐Żowe, ciel´┐Żce, dr´┐Żb, ryby, chude przetwory mleczne. Unikajmy natomiast t´┐Żustych w´┐Żdlin, wieprzowiny, przetwor´┐Żw mi´┐Żsnych i innych wynalazk´┐Żw jak hamburgery, hot-dogi itp. Produkty te pomimo pewnej ilo´┐Żci bia´┐Żka s´┐Ż przede wszystkim ´┐Żr´┐Żd´┐Żem t´┐Żuszcz´┐Żw nasyconych, kt´┐Żre bezpardonowo w obecno´┐Żci Metanabolu pchaj´┐Ż si´┐Ż do kom´┐Żrek t´┐Żuszczowych.
W okresie naszej "kuracji" pami´┐Żtajmy by zaopatrzy´┐Ż si´┐Ż w zestaw aminokwas´┐Żw i dobra odzywk´┐Ż bia´┐Żkowa. Jednak suplementy te stosujmy z rozwag´┐Ż i wyobra´┐Żni´┐Ż. Dziennie nie powinni´┐Żmy przyjmowa´┐Ż wi´┐Żcej ni´┐Ż 50g bia´┐Żka w formie odzywek. Wi´┐Żksza ilo´┐Ż´┐Ż przy normalnym po´┐Żywieniu, naprawd´┐Ż mija si´┐Ż z celem. Zar´┐Żwno aminokwasy jak i koktajle bia´┐Żkowe stosujmy z dala od normalnych posi´┐Żk´┐Żw, w´┐Żwczas bia´┐Żko oddzielone od innych sk´┐Żadnik´┐Żw po´┐Żywienia jest najlepiej wykorzystywane. Aminokwasy starajmy si´┐Ż popija´┐Ż sokiem owocowym o wysokim indeksie glikemicznym jak sok winogronowy lub pomara´┐Żczowy, co znacznie przyspieszy wch´┐Żanianie i magazynowanie tych sk´┐Żadnik´┐Żw w mi´┐Żniach.

Jednak bia´┐Żko to nie wszystko

Metanabol w niezwykle precyzyjny spos´┐Żb nadzoruje budow´┐Ż mi´┐Żni, ale tylko pod warunkiem, gdy ma pod sob´┐Ż dobrych robotnik´┐Żw. Ich rol´┐Ż w organizmie pe´┐Żni´┐Ż specjalne enzymy odpowiedzialne za przebudowywanie bia´┐Żek pokarmowych na mi´┐Żniowe. Aby pracowa´┐Żo im si´┐Ż ´┐Żatwo i przyjemnie potrzebuj´┐Ż specjalnego zap´┐Żonu w postaci witaminy B6 i B12. Organizm nie jest w stanie samodzielnie ich wytwarza´┐Ż, dlatego musimy zadba´┐Ż by dostarczy´┐Ż j´┐Ż w codziennej diecie. Przy zwi´┐Żkszonym spo´┐Życiu bia´┐Żka zapotrzebowanie na ten sk´┐Żadnik pokarmowy tak gwa´┐Żtownie wzrasta, ´┐Że samo po´┐Żywienie najcz´┐Żciej nie wystarcza by sprosta´┐Ż tym potrzebom. Niezb´┐Żdne staje si´┐Ż si´┐Żgni´┐Żcie po dodatkowa suplementacj´┐Ż. Nie kupujmy jednak nigdy pojedynczych witamin z grupy B, lecz zawsze w kompleksie, w´┐Żwczas ich dzia´┐Żanie wzajemnie si´┐Ż uzupe´┐Żnia i jest najbardziej efektywne. Najlepiej zaopatrzy´┐Ż si´┐Ż w aptece w zwyk´┐Ży preparat o nazwie B-compositum i stosowa´┐Ż go 3-4 razy dziennie po jednej tabletce po g´┐Ż´┐Żwnych posi´┐Żkach.
Metanabol wywo´┐Żuj´┐Żcy faz´┐Ż anaboliczn´┐Ż wp´┐Żywa nie tylko na wzrost syntezy bia´┐Żek mi´┐Żniowych, ale r´┐Żwnie´┐Ż w´┐Ż´┐Żkien kolagenowych - bardzo odpornego materia´┐Żu ´┐Ż´┐Żcz´┐Żcego mi´┐Żnie z ko´┐Ż´┐Żmi. To nic dziwnego, poniewa´┐Ż, nienaturalny i szybki wzrost masy mi´┐Żniowej musi poci´┐Żga´┐Ż za sob´┐Ż tworzenie silnych zaczep´┐Żw. Aby jednak ten proces przebiega´┐Ż w´┐Ża´┐Żciwie, w diecie niezb´┐Żdna jest odpowiednia poda´┐Ż witaminy C, kt´┐Żra odgrywa zasadnicz´┐Ż role w metabolizmie kolagenu. Dziennie powinni´┐Żmy dostarcza´┐Ż w diecie oko´┐Żo 1000mg tej witaminy. Tak´┐Ż ilo´┐Ż´┐Ż trudno uzupe´┐Żni´┐Ż zwyk´┐Żym po´┐Żywieniem, dlatego warto wzbogaci´┐Ż nasz´┐Ż diet´┐Ż dodatkowym preparatem. Witamin´┐Ż t´┐Ż powinni´┐Żmy przyjmowa´┐Ż kilka razy dziennie po g´┐Ż´┐Żwnych posi´┐Żkach, ale jednorazowo w ilo´┐Żci nie wi´┐Żkszej ni´┐Ż 200mg. W zbyt du´┐Żych dawkach jest bardzo kiepsko wykorzystywana i nie daje po´┐Ż´┐Żdanych efekt´┐Żw. Najlepiej przyjmowa´┐Ż ja w obecno´┐Żci warzyw i owoc´┐Żw, gdy´┐Ż zawarte w nich bioflawonoidy niezwykle pieczo´┐Żowicie z ni´┐Ż wsp´┐Żpracuj´┐Ż.

Spr´┐Żbujmy usun´┐Ż´┐Ż ´┐Żmieci

Podczas zwi´┐Żkszonego spo´┐Życia bia´┐Żka, organizm zostaje nie´┐Żle za´┐Żmiecony zb´┐Żdnymi produktami jego przemian. W´┐Żtroba na wysokich obrotach przerabia nadmiar spo´┐Żytego i niewykorzystanego bia´┐Żka na amoniak, kt´┐Żry nast´┐Żpnie w´┐Żdruje do nerek, a stamt´┐Żd w formie mocznika usuwany jest z moczem. Jest to zwi´┐Żzek niezwykle toksyczny. Aby proces usuwania amoniaku przebiega´┐Ż sprawnie, organizm musi otrzymywa´┐Ż du´┐Ż´┐Ż dawk´┐Ż p´┐Żyn´┐Żw. Nie zapominajmy zatem by dziennie wypija´┐Ż kilka litr´┐Żw wody mineralnej. W przeciwnym razie mo´┐Żemy narazi´┐Ż si´┐Ż na powa´┐Żne schorzenia dr´┐Żg moczowych. Bardziej ambitnym proponuj´┐Ż zaparzy´┐Ż dwa razy dziennie zio´┐Ża z pokrzywy, kt´┐Żre dzia´┐Żaj´┐Ż moczop´┐Żdne i zwi´┐Żkszaj´┐Ż wydalanie zb´┐Żdnych produkt´┐Żw przemian bia´┐Żkowych.
Dieta wysokobia´┐Żkowa poci´┐Żga za sob´┐Ż r´┐Żwnie´┐Ż inne niekorzystne zmiany w organizmie. Aminokwasy nasilaj´┐Ż dzia´┐Żanie wolnych rodnik´┐Żw. Te wysokoreaktywne cz´┐Żstki uszkadzaj´┐Ż kom´┐Żrki, zak´┐Ż´┐Żcaj´┐Ż ich ´┐Życie, czyni´┐Ż inwalidami i powoduj´┐Ż ich przedwczesn´┐Ż ´┐Żmier´┐Ż. Pom´┐Żmy wi´┐Żc im i zadbajmy w diecie o odpowiedni´┐Ż ilo´┐Ż´┐Ż witamin antyoksydacyjnych. Opr´┐Żcz wcze´┐Żniej wspomnianej witaminy C warto zaopatrzy´┐Ż si´┐Ż r´┐Żwnie´┐Ż w witamin´┐Ż A+E oraz selen, kt´┐Żre potrafi´┐Ż nie´┐Żle poskromi´┐Ż najazd tych agresywnych cz´┐Żstek. Proponuje tak´┐Że zamiast kawy wypija´┐Ż zielon´┐Ż herbat´┐Ż, kt´┐Żra zawiera dzielnie walcz´┐Żce z wolnymi rodnikami flawonowidy, a na wiecz´┐Żr ma´┐Ż´┐Ż lampk´┐Ż wytrawnego, czerwonego wina.

Uwaga na s´┐Żl

Steruj´┐Żcy przebiegiem reakcji anabolicznych Metanabol, wzmaga nie tylko wch´┐Żanianie i magazynowanie aminokwas´┐Żw w mi´┐Żniach, ale tak´┐Że nasila zatrzymywanie sodu i wody w organizmie, co z punktu widzenia kulturystyki jest bardzo niekorzystne. W okresie przyjmowania tego leku musimy wi´┐Żc ogranicza´┐Ż spo´┐Życie soli oraz produkt´┐Żw b´┐Żd´┐Żcych ich ´┐Żr´┐Żd´┐Żem, jak przetwory mi´┐Żsne, marynaty, wszelkiego rodzaju konserwy a tak´┐Że wszelkie dania typu "fast food". Aby zr´┐Żwnowa´┐Ży´┐Ż niepo´┐Ż´┐Żdane dzia´┐Żanie sodu w okresie stosowania Metanabolu, nale´┐Ży w codziennej diecie zadba´┐Ż o zwi´┐Żkszony dow´┐Żz potasu. O ile s´┐Żd odpowiada za niekorzystny efekt gromadzenia si´┐Ż wody w przestrzeniach mi´┐Żdzykom´┐Żrkowych, potas powoduje zatrzymywanie wody wewn´┐Żtrz kom´┐Żrek, co z kolei jest efektem po´┐Ż´┐Żdanym przy przebiegu reakcji anabolicznych zwi´┐Żzanych z syntez´┐Ż bia´┐Żek i glikogenu. G´┐Ż´┐Żwnym ´┐Żr´┐Żd´┐Żem potasu w diecie s´┐Ż ziemniaki, warzywa, owoce, orzechy oraz wszelkiego rodzaju soki. O odpowiedni dow´┐Żz potasu powinni´┐Żmy zadba´┐Ż szczeg´┐Żlnie po treningu, kiedy to gospodarka wodno-elektrolitowa jest powa´┐Żnie nadwer´┐Żona. Zatem jedz´┐Żc posi´┐Żek po sko´┐Żczonych ´┐Żwiczeniach, pami´┐Żtajmy by obok talerza pe´┐Żnego sur´┐Żwek znalaz´┐Ża si´┐Ż zawsze szklanka soku pomidorowego lub warzywnego. Tak´┐Że bezpo´┐Żrednio po sko´┐Żczonym treningu lub w jego trakcie warto korzysta´┐Ż z napoj´┐Żw izotonicznych, kt´┐Żre skutecznie uzupe´┐Żniaj´┐Ż straty makro i mikroelement´┐Żw w organizmie.


Na koniec wzmocnijmy ko´┐Żci

Nie bez przyczyny Metanabol zapisywany jest w niekt´┐Żrych przypadkach osobom cierpi´┐Żcym na osteoporoz´┐Ż. Ot´┐Ż lek ten w wyra´┐Żny spos´┐Żb wzmaga wch´┐Żanianie i magazynowanie wapnia w ko´┐Żciach, dzi´┐Żki czemu zmniejsza si´┐Ż ich krucho´┐Ż´┐Ż i ´┐Żamliwo´┐Ż´┐Ż. Aby jednak lek ten m´┐Żg´┐Ż efektywnie wzmacnia´┐Ż szkielet kostny niezb´┐Żdna jest odpowiednia poda´┐Ż materia´┐Żu budulcowego jakim jest wap´┐Ż. Nabiera to szczeg´┐Żlnego znaczenia w przypadku os´┐Żb stosuj´┐Żcych diet´┐Ż kulturystyczn´┐Ż obfituj´┐Żc´┐Ż w nadmiar bia´┐Żka. Na diecie wysokobia´┐Żkowej wzmaga si´┐Ż wyra´┐Żnie filtracja w nerkach, kt´┐Żre pr´┐Żbuj´┐Ż usuwa´┐Ż nagromadzone zb´┐Żdne produkty przemian. To oczyszczanie poci´┐Żga za sob´┐Ż z kolei utrat´┐Ż sporej ilo´┐Żci wapnia, w konsekwencji czego zaczynaj´┐Ż cierpie´┐Ż ko´┐Żci. Metanabol przy deficycie tego pierwiastka nie wiele wstanie jest zrobi´┐Ż, chyba ´┐Że mu pomo´┐Żemy i zadbamy o nale´┐Żyty dow´┐Żz mleka i chudych produkt´┐Żw mlecznych. Dlatego od´┐Żywki starajmy si´┐Ż miksowa´┐Ż na mleku, jadajmy chude sery twarogowe i kwa´┐Żne przetwory mleczne. Dozwolone jest r´┐Żwnie´┐Ż spo´┐Żywanie niewielkiej ilo´┐Żci sera ´┐Ż´┐Żtego b´┐Żd´┐Żcego najlepszym ´┐Żr´┐Żd´┐Żem wapnia. Ci kt´┐Żrzy nie toleruj´┐Ż produkt´┐Żw mlecznych powinni bezsprzecznie skorzysta´┐Ż z suplementacji preparatem wapnia.
Powr´┐Żt do g´┐Żry
Zobacz profil autora WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ WyÂlij email Odwied╝ stronŕ autora
Wy´┐Żwietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Kultury´┐Żci Strona G´┐Ż´┐Żwna -> Doping w sporcie Wszystkie czasy w strefie GMT
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie mo´┐Żesz pisa´┐Ż nowych temat´┐Żw
Nie mo´┐Żesz odpowiada´┐Ż w tematach
Nie mo´┐Żesz zmienia´┐Ż swoich post´┐Żw
Nie mo´┐Żesz usuwa´┐Ż swoich post´┐Żw
Nie mo´┐Żesz g´┐Żosowa´┐Ż w ankietach


Powered by phpBB © phpBB Group. Hosted by phpBB.BizHat.com


For Support - http://forums.BizHat.com

Free Web Hosting | Free Forum Hosting | FlashWebHost.com | Image Hosting | Photo Gallery | FreeMarriage.com

Powered by PhpBBweb.com, setup your forum now!