Forum KulturyÂci Strona G│ˇwna Kultury´┐Żci
Forum Kulturystyczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U┐ytkownicyU´┐Żytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siŕ, by sprawdziŠ wiadomoÂciZaloguj si´┐Ż, by sprawdzi´┐Ż wiadomo´┐Żci   ZalogujZaloguj 

Important Notice: We regret to inform you that our free phpBB forum hosting service will be discontinued by the end of June 30, 2024. If you wish to migrate to our paid hosting service, please contact [email protected].
Mleko, dobre czy z´┐Że ?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Kultury´┐Żci Strona G´┐Ż´┐Żwna -> Od´┐Żywianie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nast´┐Żpny temat  
Autor Wiadomo´┐Ż´┐Ż
Scorpion
Boss


Do´┐Ż´┐Żczy´┐Ż: 23 Sty 2008
Posty: 32

PostWys´┐Żany: Sro Sty 23, 2008 6:18 pm    Temat postu: Mleko, dobre czy z´┐Że ? Odpowiedz z cytatem

Pierwsza sprawa jest taka, ´┐Że ´┐Żaden ssak na ´┐Żwiecie (opr´┐Żcz cz´┐Żowieka), b´┐Żd´┐Żc doros´┐Żym ju´┐Ż osobnikiem nie spo´┐Żywa mleka. Pewnie pomy´┐Żleli´┐Żcie, ´┐Że nie wszystkie, bo s´┐Ż jeszcze koty. To my ludzie nauczyli´┐Żmy koty pi´┐Ż mleko. Podstawowa r´┐Żnica mi´┐Żdzy mlekiem krowim i kobiecym to wysoka zawarto´┐Ż´┐Ż bia´┐Żka - kazeiny w mleku krowim. W mleku kobiecym bia´┐Żka kazeiny jest ma´┐Żo, zaledwie 0,2%. W krowim mleku znajduje si´┐Ż ma´┐Żo ´┐Żelaza, dlatego te´┐Ż cielak ´┐Żywi si´┐Ż traw´┐Ż. W tym celu natura specjalnie przystosowa´┐Ża organy trawienne cielaka, kt´┐Żre pozwalaj´┐Ż mu strawi´┐Ż mleko i traw´┐Ż oddzielnie. Uk´┐Żad pokarmowy cz´┐Żowieka jest zbudowany inaczej. Krowie mleko, dostaj´┐Żc si´┐Ż do ´┐Żo´┐Ż´┐Żdka cz´┐Żowieka, pod wp´┐Żywem kwa´┐Żnych sok´┐Żw ´┐Żo´┐Ż´┐Żdkowych ´┐Żcina si´┐Ż, tworz´┐Żc co´┐Ż przypominaj´┐Żcego twar´┐Żg (nie brzmi zbyt smacznie). Ten "twar´┐Żg" oblepia cz´┐Żstki innego pokarmu znajduj´┐Żce si´┐Ż w ´┐Żo´┐Ż´┐Żdku. Dop´┐Żki ´┐Żci´┐Żte mleko nie ulegnie strawieniu, proces trawienny innego pokarmu nie rozpocznie si´┐Ż. Zjawisko to, cz´┐Żsto powtarzaj´┐Żce si´┐Ż, mo´┐Że spowodowa´┐Ż zaburzenia w funkcjonowaniu uk´┐Żadu pokarmowego. St´┐Żd te´┐Ż pytanie: po co zamienia´┐Ż sw´┐Żj organizm w "fabryk´┐Ż - przetw´┐Żrni´┐Ż" mleka i kwa´┐Żnych produkt´┐Żw mlecznych, trac´┐Żc przy tym wiele energii na proces trawienia?

Obecnie mleko jest szkodliwe, szczeg´┐Żlnie dla dzieci, z racji swych ekologicznych zanieczyszcze´┐Ż. Nieod´┐Ż´┐Żcznym towarzyszem wapnia w mleku jest radioaktywny (promieniotw´┐Żrczy) pierwiastek - stront-90. Niekt´┐Żrzy lubi´┐Ż dodawa´┐Ż mleko do kawy, herbaty. Lepiej tego nie robi´┐Ż, poniewa´┐Ż pod wp´┐Żywem temperatury kazeina, znajduj´┐Żca si´┐Ż w mleku, ´┐Żcina si´┐Ż. Kazeina to surowiec do produkcji kleju organicznego. W naszym organizmie niestrawiona kazeina "klei" kamienie w nerkach, naczynia krwiono´┐Żne, powoduje powstawanie guz´┐Żw w nogach, deformacj´┐Ż palc´┐Żw r´┐Żk, a inne niestrawione sk´┐Żadniki mleka osiadaj´┐Ż w naszych tkankach i ´┐Żci´┐Żgnach pod postaci´┐Ż ´┐Żluzu. Znakomity uczony - specjalista do spraw ´┐Żywienia, znawca diet - H. Shelton pisa´┐Ż: Mleko krowie jest ´┐Żr´┐Żd´┐Żem powstawania ´┐Żluzu w organizmie cz´┐Żowieka od okresu niemowl´┐Żctwa do g´┐Ż´┐Żbokiej staro´┐Żci , a doktor Walker doda´┐Ż: ... i jest przyczyn´┐Ż takich chor´┐Żb jak grypa, przezi´┐Żbienia, astma

To taki czarne info na temat mleka, teraz przedstawi´┐Ż jego jasn´┐Ż stron´┐Ż

4 szklanki mleka pokrywaj´┐Ż dzienne zapotrzebowanie organizmu na wap´┐Ż
Mleko zaraz po jogurtach jest ´┐Żr´┐Żd´┐Żem dobrze przyswajalnego wapnia. Nie wystarczy, ´┐Że produkt jest bogatym ´┐Żr´┐Żd´┐Żem danego pierwiastka. Poza jego og´┐Żln´┐Ż zawarto´┐Żci´┐Ż w produkcie bardzo wa´┐Żne jest jego przyswajanie przez organizm. Przyswajalno´┐Ż´┐Ż wapnia z mleka oraz jego przetwor´┐Żw jest najwy´┐Ższa spo´┐Żr´┐Żd wszystkich ´┐Żr´┐Żde´┐Ż po´┐Żywienia. Ju´┐Ż 4 szklanki mleka dziennie pokrywaj´┐Ż zapotrzebowanie na ten sk´┐Żadnik. Mleko jest ´┐Żr´┐Żd´┐Żem bia´┐Żka o wysokiej warto´┐Żci od´┐Żywczej. Organizm cz´┐Żowieka do prawid´┐Żowego funkcjonowania potrzebuje element´┐Żw, z kt´┐Żrych sk´┐Żada si´┐Ż bia´┐Żko, nazywanych aminokwasami egzogennymi. Nie jest on w stanie sam wytworzy´┐Ż sobie tych aminokwas´┐Żw, a bia´┐Żko pochodz´┐Żce z mleka zawiera ich w takich proporcjach i ilo´┐Żciach, kt´┐Żre zbli´┐Żone s´┐Ż do zapotrzebowania na te aminokwasy organizmu.
Mleko krowie mo´┐Że by´┐Ż przyczyn´┐Ż niepo´┐Ż´┐Żdanych skutk´┐Żw zdrowotnych w ´┐Życiu doros´┐Żego cz´┐Żowieka. Zalecenia wskazuj´┐Ż na 2 szklanki mleka dziennie dla doros´┐Żego cz´┐Żowieka. Wraz z wiekiem tolerancja organizmu na cukier zawarty w mleku (laktoza) maleje. Z tego powodu wypijanie zbyt du´┐Żych ilo´┐Żci mleka przez niekt´┐Żre osoby doros´┐Że przyczynia si´┐Ż do trudno´┐Żci w trawieniu tego cukru. Je´┐Żli i Ty nie mo´┐Żesz go pi´┐Ż, zast´┐Żp mleko przetworami mlecznymi takimi jak: jogurty, kefiry, ma´┐Żlanki itp. Pojawiaj´┐Ż si´┐Ż opinie, ´┐Że mleko lepiej zast´┐Żpi´┐Ż serem ´┐Ż´┐Żtym, kt´┐Żry zawiera znacznie wi´┐Żksze ilo´┐Żci wapnia w por´┐Żwnaniu z mlekiem. To prawda, ´┐Że 100 g sera ´┐Ż´┐Żtego (oko´┐Żo 3-4 plasterk´┐Żw) to 835 mg wapnia, a ta sama ilo´┐Ż´┐Ż mleka (p´┐Ż szklanki) to 120 mg wapnia. R´┐Żnica jest do´┐Ż´┐Ż du´┐Ża. 100 g sera mo´┐Żna by´┐Żoby niemal pokry´┐Ż dzienne zapotrzebowanie na wap´┐Ż organizmu, jednak kosztem znacznego zwi´┐Żkszenia ilo´┐Żci t´┐Żuszczu w diecie. Spo´┐Życie takiej ilo´┐Żci sera wi´┐Żza´┐Żoby si´┐Ż ze zwi´┐Żkszeniem dowozu t´┐Żuszczu (100 g sera to niemal 30 g t´┐Żuszczu, kiedy ta sama ilo´┐Ż´┐Ż mleka to oko´┐Żo 2 g t´┐Żuszczu).

Od lat mleko by´┐Żo zalecane przez ´┐Żywieniowc´┐Żw jako jeden z po´┐Żywniejszych napoj´┐Żw szczeg´┐Żlnie dla dzieci. Nie istniej´┐Ż produkty idealne i bez wad, to czy wybierzesz mleko czy je wyeliminujesz ze swojego jad´┐Żospisu zale´┐Ży od Ciebie. Konsekwencje tego wyboru poniesiesz Ty. Ja jak jestem w okresie robienia masy, wypijam ok. 1 litra tego "magicznego" napoju, m´┐Żj organizm p´┐Żki co dobrze je toleruje. Natomiast jak jestem w okresie robienia rze´┐Żby nie pij´┐Ż go wcale. Warto te´┐Ż doda´┐Ż, ´┐Że z wiekiem jego tolerancja przez organizm si´┐Ż zmniejsza.
Powr´┐Żt do g´┐Żry
Zobacz profil autora WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ WyÂlij email Odwied╝ stronŕ autora
Wy´┐Żwietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Kultury´┐Żci Strona G´┐Ż´┐Żwna -> Od´┐Żywianie Wszystkie czasy w strefie GMT
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie mo´┐Żesz pisa´┐Ż nowych temat´┐Żw
Nie mo´┐Żesz odpowiada´┐Ż w tematach
Nie mo´┐Żesz zmienia´┐Ż swoich post´┐Żw
Nie mo´┐Żesz usuwa´┐Ż swoich post´┐Żw
Nie mo´┐Żesz g´┐Żosowa´┐Ż w ankietach


Powered by phpBB © phpBB Group. Hosted by phpBB.BizHat.com


For Support - http://forums.BizHat.com

Free Web Hosting | Free Forum Hosting | FlashWebHost.com | Image Hosting | Photo Gallery | FreeMarriage.com

Powered by PhpBBweb.com, setup your forum now!