Forum KulturyÂci Strona G│ˇwna Kultury´┐Żci
Forum Kulturystyczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U┐ytkownicyU´┐Żytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siŕ, by sprawdziŠ wiadomoÂciZaloguj si´┐Ż, by sprawdzi´┐Ż wiadomo´┐Żci   ZalogujZaloguj 

Important Notice: We regret to inform you that our free phpBB forum hosting service will be discontinued by the end of June 30, 2024. If you wish to migrate to our paid hosting service, please contact [email protected].
O czym m´┐Żwi´┐Ż skurcze ?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Kultury´┐Żci Strona G´┐Ż´┐Żwna -> Zdrowie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nast´┐Żpny temat  
Autor Wiadomo´┐Ż´┐Ż
Doktor
Moderator


Do´┐Ż´┐Żczy´┐Ż: 23 Mar 2008
Posty: 5
Sk´┐Żd: Krak´┐Żw

PostWys´┐Żany: Nie Mar 23, 2008 6:31 pm    Temat postu: O czym m´┐Żwi´┐Ż skurcze ? Odpowiedz z cytatem

Mog´┐Ż pojawi´┐Ż si´┐Ż u ka´┐Żdego i w ka´┐Żdej chwili. B´┐Żl, jaki im towarzyszy, jest zwi´┐Żzany z faktem, ´┐Że mi´┐Żsie´┐Ż kurczy si´┐Ż z du´┐Ż´┐Ż si´┐Ż´┐Ż i pozostaje napi´┐Żty przez oko´┐Żo minut´┐Ż. Mo´┐Że to by´┐Ż skutek przetrenowania, ale nie tylko. Sprawd´┐Ż...


Problemy z ´┐Ży´┐Żami

O z´┐Żej kondycji ´┐Ży´┐Ż mog´┐Ż ´┐Żwiadczy´┐Ż lekkie kurcze, kt´┐Żre najcz´┐Żciej s´┐Ż opisywane jako b´┐Żl ca´┐Żych ´┐Żydek. Gdy dochodzi do tego obrz´┐Żk st´┐Żp lub kostek, mo´┐Że si´┐Ż okaza´┐Ż, ´┐Że cierpisz na ´┐Żylaki.

Moja rada
Odwied´┐Ż lekarza i zastosuj si´┐Ż do jego rad. Ponadto nie no´┐Ż podwi´┐Żzek, skarpet z ciasnym mankietem, but´┐Żw na bardzo wysokim obcasie. Nie zak´┐Żadaj te´┐Ż nogi na nog´┐Ż, cz´┐Żsto zmieniaj po´┐Żo´┐Żenie n´┐Żg. Po powrocie z pracy odpocznij przez p´┐Ż godziny z nogami opartymi wy´┐Żej ni´┐Ż reszta cia´┐Ża. Regularnie stosuj ´┐Żele i ma´┐Żci ´┐Żagodz´┐Żce dolegliwo´┐Żci, np. z wyci´┐Żgiem z kasztanowca.

Niedostatek soli i minera´┐Ż´┐Żw
Bolesne skurcze mi´┐Żni n´┐Żg, kt´┐Żre pojawiaj´┐Ż si´┐Ż nagle, cz´┐Żsto w nocy, mog´┐Ż sugerowa´┐Ż zaburzenia gospodarki kwasowo-zasadowej i mineralnej krwi. Mog´┐Ż by´┐Ż te´┐Ż skutkiem stosowania niepe´┐Żnowarto´┐Żciowej diety lub odchudzania si´┐Ż lekami z niepewnego ´┐Żr´┐Żd´┐Ża, ze ´┐Żrodkami moczop´┐Żdnymi. Do takich dolegliwo´┐Żci mo´┐Że tak´┐Że doprowadzi´┐Ż cz´┐Żste picie mocnej kawy, bo wyp´┐Żukuje ona z organizmu potas i magnez, kt´┐Żre s´┐Ż niezb´┐Żdne mi´┐Żniom do sprawnego funkcjonowania. Gdy ich poziom jest zani´┐Żony, pojawiaj´┐Ż si´┐Ż skurcze.

Moja rada
Ogranicz picie mocnej kawy, przyjmuj regularnie preparaty witaminowe zawieraj´┐Żce magnez i potas, wr´┐Ż´┐Ż do pe´┐Żnowarto´┐Żciowego od´┐Żywiania (ale nie objadaj si´┐Ż). Je´┐Żli po miesi´┐Żcu kurcze nadal b´┐Żd´┐Ż si´┐Ż pojawia´┐Ży, zg´┐Żo´┐Ż si´┐Ż do lekarza. By´┐Ż mo´┐Że konieczne b´┐Żdzie lecznicze uzupe´┐Żnienie niedoboru pierwiastk´┐Żw i minera´┐Ż´┐Żw.

Przetrenowanie

Sztywno´┐Ż´┐Ż mi´┐Żni i b´┐Żl pojawiaj´┐Ż si´┐Ż nagle. S´┐Ż reakcj´┐Ż na przem´┐Żczenie spowodowane nadmiernym wysi´┐Żkiem, cz´┐Żsto u tzw. weekendowych „si´┐Żaczy”. Zwykle dotyczy mi´┐Żni n´┐Żg, ale mo´┐Że wyst´┐Żpi´┐Ż r´┐Żwnie´┐Ż w mi´┐Żniach przedramienia. Skurcz zdarza si´┐Ż osobom, kt´┐Żre bez odpowiedniej rozgrzewki rozpoczynaj´┐Ż trening si´┐Żowy.

Moja rada
Gdy poczujesz kurcz w ´┐Żydce, szybko zacznij masowa´┐Ż mi´┐Żsie´┐Ż. Uciskaj go delikatnie w kierunku od bocznej kraw´┐Żdzi ´┐Żydki do ´┐Żrodka. Wykonaj ´┐Żwiczenie rozci´┐Żgaj´┐Żce. Sta´┐Ż przy ´┐Żcianie i oprzyj o ni´┐Ż d´┐Żonie. Praw´┐Ż nog´┐Ż ugnij w kolanie, a lew´┐Ż wyci´┐Żgnij do ty´┐Żu – obie stopy dotykaj´┐Ż pod´┐Żo´┐Ża. Przysuwaj biodra do ´┐Żciany, a´┐Ż poczujesz naci´┐Żgni´┐Żcie mi´┐Żnia. Wytrzymaj w tej pozycji 10–20 sekund. To samo powt´┐Żrz z drug´┐Ż nog´┐Ż.

Przegrzanie i odwodnienie
Organizm mo´┐Że reagowa´┐Ż kurczem mi´┐Żni na nadmierne przegrzanie, np. po pobycie na pla´┐Ży lub w solarium. Bolesny skurcz pojawia si´┐Ż nie tylko w ´┐Żydkach, ale r´┐Żwnie´┐Ż w ramionach, mo´┐Że te´┐Ż dotkn´┐Ż´┐Ż mi´┐Żni brzucha.

Moja rada
Schowaj si´┐Ż przed s´┐Żo´┐Żcem w ch´┐Żodnym pomieszczeniu i u´┐Ż´┐Ż si´┐Ż wygodnie z nogami uniesionymi do g´┐Żry. Mo´┐Żesz owin´┐Ż´┐Ż cia´┐Żo ch´┐Żodnym, wilgotnym prze´┐Żcierad´┐Żem. Wolno wypij sch´┐Żodzony nap´┐Żj energetyzuj´┐Żcy lub wod´┐Ż z niewielk´┐Ż ilo´┐Żci´┐Ż soli. Je´┐Żli po godzinie dolegliwo´┐Żci nie min´┐Ż i pojawi´┐Ż si´┐Ż zawroty g´┐Żowy, zg´┐Żo´┐Ż si´┐Ż do lekarza. To mog´┐Ż by´┐Ż objawy udaru cieplnego. By unikn´┐Ż´┐Ż podobnych k´┐Żopot´┐Żw na pla´┐Ży i podczas ostrego treningu, co 15–20 minut pij wod´┐Ż lub rozcie´┐Żczone soki owocowe.

Zasiedzenie
D´┐Żugie siedzenie w tej samej pozycji mo´┐Że doprowadzi´┐Ż do skurczu. Je´┐Żli lubisz siedzie´┐Ż „na nodze”, ucisk powoduje, ´┐Że do mi´┐Żni dop´┐Żywa mniej krwi. S´┐Ż one niedo´┐Żywione i w´┐Ża´┐Żnie zaci´┐Żni´┐Żciem naczy´┐Ż krwiono´┐Żnych broni´┐Ż si´┐Ż przed wi´┐Żkszym niedoborem sk´┐Żadnik´┐Żw od´┐Żywczych.

Moja rada
Post´┐Żpuj tak, jak w przypadku kurczu spowodowanego przetrenowaniem. Je´┐Żli musisz d´┐Żugo siedzie´┐Ż, cz´┐Żsto zmieniaj pozycj´┐Ż n´┐Żg. Pilnuj te´┐Ż, ´┐Żeby nie zak´┐Żada´┐Ż nogi na nog´┐Ż.

Uwaga, mia´┐Żd´┐Życa
Kurcze mi´┐Żni mog´┐Ż nie by´┐Ż zbyt silne, ale zawsze wyst´┐Żpuj´┐Ż razem z b´┐Żlem ca´┐Żych st´┐Żp, ´┐Żydek, ud, a nawet bioder. Przykre doznania pojawiaj´┐Ż si´┐Ż przy wysi´┐Żku fizycznym i mijaj´┐Ż po odpoczynku (tzw. chromanie przestankowe). To skutek niedo´┐Żywienia i niedotlenienia naczy´┐Ż krwiono´┐Żnych.

Moja rada
Je´┐Żli zaobserwujesz podobne dolegliwo´┐Żci, zg´┐Żo´┐Ż si´┐Ż do lekarza. Im szybciej, tym lepiej. Otrzymasz wskaz´┐Żwki, jak nale´┐Ży si´┐Ż od´┐Żywia´┐Ż i jakie ´┐Żwiczenia fizyczne wykonywa´┐Ż, by zapobiec k´┐Żopotom. Musz´┐Ż by´┐Ż one dostosowane do twoich mo´┐Żliwo´┐Żci. Mo´┐Że dzi´┐Żki temu obejdzie si´┐Ż bez lek´┐Żw obni´┐Żaj´┐Żcych poziom cholesterolu we krwi oraz ci´┐Żnienie t´┐Żtnicze.
Powr´┐Żt do g´┐Żry
Zobacz profil autora WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ
Wy´┐Żwietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Kultury´┐Żci Strona G´┐Ż´┐Żwna -> Zdrowie Wszystkie czasy w strefie GMT
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie mo´┐Żesz pisa´┐Ż nowych temat´┐Żw
Nie mo´┐Żesz odpowiada´┐Ż w tematach
Nie mo´┐Żesz zmienia´┐Ż swoich post´┐Żw
Nie mo´┐Żesz usuwa´┐Ż swoich post´┐Żw
Nie mo´┐Żesz g´┐Żosowa´┐Ż w ankietach


Powered by phpBB © phpBB Group. Hosted by phpBB.BizHat.com


For Support - http://forums.BizHat.com

Free Web Hosting | Free Forum Hosting | FlashWebHost.com | Image Hosting | Photo Gallery | FreeMarriage.com

Powered by PhpBBweb.com, setup your forum now!